მე ვერ ვიგებ ილიას უნივერსიტეტის ხელმძღვანელობის დამოკიდებულებას, ყველაფერს რომ თავი დავანებოთ, არის სახელმწიფო უნივერსიტეტი და ასეთ დროს პოლიტიკური განცხადებებით არ შეიძლება გამოდიოდეს უნივერსიტეტის ხელმძღვანელობა, - ამის შესახებ პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ ჟურნალისტებს განუცხადა.
თბილისში სტუმარმასპინძლობის გლობალური ფორუმი - Hospitality Investment Forum - გაიმართება
წელს პირველად საქართველო სტუმარმასპინძლობის გლობალურ ფორუმს - Hospitality Investment Forum 2026-ს,უმასპინძლებს. ერევანში ჩატარებული ორი მასშტაბური ღონისძიების შემდეგ, კონფერეცია 18 თებერვალს თბილისში, სასტუმრო “შერატონ გრანდ მეტეხი პალასში” გაიმართება. კონფერენციის სტრატეგიული პარტნიორი თიბისია.
1771228380
ენერგეტიკის სასწავლო ცენტრში დაიწყო რეგისტრაცია სასწავლო კურსზე _ „სატარიფო რეგულირების პრინციპები და პრაქტიკა“
საქართველოს ენერგეტიკისა და წყალმომარაგების მარეგულირებელი ეროვნული კომისიის (სემეკი) მიერ დაფუძნებულ ენერგეტიკის სასწავლო ცენტრში ახალ სასწავლო კურსზე – „სატარიფო რეგულირების პრინციპები და პრაქტიკა“ – რეგისტრაცია დაიწყო.
1771228140
მარიამ ქვრივიშვილი: „აწარმოე საქართველოში“ გამსხვილდება და ჩამოყალიბდება ეკონომიკის განვითარების ბანკის სახით, სადაც იქნება ბევრად უფრო მნიშვნელოვანი მხარდაჭერის ინსტრუმენტები
ჩვენი დიდი საზრუნავია ქვეყანაში წარმოების ხელშეწყობა და იმპორტზე დამოკიდებულების შემცირება. შესაბამისად,  ეს არის  ის ძირითადი მიმართულებები, რომლებიც ეკონომიკის განვითარების ბანკიდან  დაიფარება“- ამის შესახებ მარიამ ქვრივიშვილმა განაცხადა.
1771227918
მარიამ ქვრივიშვილი: მილიარდი ლარის ჯარიმის პატიება ენერგეტიკული სექტორისთვის იყო საკმაოდ ოპტიმალური და სამართლიანი მიდგომა
ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის შეფასებით, იმისთვის, რომ სახელმწიფომ სწორი ინსტრუმენტები უზრუნველყოს კერძო სექტორისთვის, მათთან მუდმივი დიალოგი მიმდინარეობს,  მათ შორის, ენერგეტიკის დარგთან. როგორც მარიამ ქვრივიშვილმა აღნიშნა, ამ დიალოგის ფარგლებში მოხდა სწორედ სახელმწიფოს მხრიდან უმნიშვნელოვანესი გადაწყვეტილების მიღება - მილიარდი ლარის ჯარიმის პატიება ენერგეტიკული სექტორისთვის. მინისტრმა კიდევ ერთელ ხაზგსმით აღნიშნა, რომ ეს არის  პირობიანი პატიება, რაც იმას გულისხმობს, რომ თუ  ვერ მოხდება დათქმულ, ახალ ვადაში პროექტის განხორციელება, ინვესტორს აღუდგება ნაპატიები ჯარიმა და დაეკისრება ახალი ჯარიმაც.
1771227830
აირჩიე მრავალფეროვანი პაკეტები სილქფესტის აქციიდან!
16 თებერვალს, სილქფესტის აქციის ფარგლებში, მომხმარებლები ჩაირთავენ შემდეგ პაკეტებს:
1771226200
მარიამ ქვრივიშვილი: ენერგეტიკის სექტორის სიძლიერე პირდაპირ გულისხმობს ჩვენი ქვეყნის სიძლიერეს, ენერგოდამოუკიდებლობასა და ენერგოუსაფრთხოებას
„დღეს ერთ-ერთი ყველაზე გამორჩეული სექტორი, როგორც საზრუნავი ჩვენი ქვეყნისთვის, არის ენერგეტიკა, რადგან ამ სექტორის სიძლიერე პირდაპირ გულისხმობს ჩვენი ქვეყნის სიძლიერეს, ენერგოდამოუკიდებლობასა და ენერგოუსაფრთხოებას. აქედან გამომდინარე, ჩვენი მთავარი  მიზანია,  რომ საქართველო თვითკმარი გახდეს ელექტროენერგიის გენერაციის თვალსაზრისით. ეკონომიკის სამინისტროში უკვე გვაქვს შემუშავებული  სექტორის განვითარების 10-წლიანი ხედვა, რომელიც პასუხობს აღნიშნულ მთავარ ამოცანას და ღირებულებას“ - ამის შესახებ ეკონომიკის მინისტრმა მარიამ ქვრივიშვილმა განაცხადა.
1771226109
მარიამ ქვრივიშვილი: ძალიან მჭიდროდ ვთანამშრომლობთ პარტნიორ ქვეყნებთან, რომ შუა დერეფნის მარშრუტზე ყოველწლიურად იზრდებოდეს ტვირთნაკადები
ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის შეფასებით, საქართველოს ხელისუფლების ძალიან მნიშვნელოვან პრიორიტეტს ქვეყნის პოზიციონირების კიდევ უფრო მეტად გაძლიერება წარმოადგენს. როგორც მარიამ ქვრივიშვილმა აღნიშნა,  საქართველოს აქვს შესაძლებლობა, მისი ადგილმდებარეობიდან გამომდინარე, იყოს კარგი პარტნიორი და დამაკავშირებელი აზიასა და ევროპას შორის.
1771225261
ახალი თიბისი ბარათებით პარტნიორ ობიექტებში ყოველთვის დაზოგავთ მეტს - 100%-იანი ქეშბექი Bolt Food-ის წლიური გამოწერის სერვისზე
თიბისი, როგორც მომხმარებელზე ორიენტირებული ბრენდი, მუდმივად ითვალისწინებს მათ საჭიროებებს და პარტნიორ ობიექტებში, მათზე მორგებულ შეთავაზებებს უმზადებს. მომხმარებლების სურვილების მაქსიმალური გათვალისწინებით, თიბისი არჩევს ისეთ პარტნიორ ობიექტებსაც, სადაც ისინი განსაკუთრებული პირობებით ისარგებლებენ.
1771224912
მარიამ ქვრივიშვილი: „იგლ ჰილსის“ გასაყიდად გამოტანილი საცხოვრებელი სივრცეების 60% საქართველოს მოქალაქეებმა შეიძინეს, ესეც არის ძალიან ნათელი მაგალითი, რამდენად ცრუ ნარატივებით ცდილობენ ჩვენი ოპონენტები საზოგადოების შეცდომაში შეყვანას
„Eagle Hills-ის უპრეცედენტო  ინვესტიცია არის უმნიშვნელოვანესი ჩვენი ქვეყნისთვის, პროექტი საქართველოს ეკონომიკისთვის უზრუნველყოფს 11 მილიარდის პირდაპირ ეფექტს, 24 000 სამუშაო ადგილს მშენებლობის პერიოდში, ხოლო  8 000 ახალი სამუშაო ადგილი შეიქმნება პროექტის ოპერირებაში გაშვების შემდეგ“ - განაცხადა ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრმა მარიამ ქვრივიშვილმა.
1771224781
მარიამ ქვრივიშვილი: დარწმუნებული ვარ, რომ კერძო სექტორთან ერთად სწორი საერთო ძალისხმევით აუცილებლად უზრუნველვყოფთ სასურსათო პროდუქციაზე ფასების შემცირებას
სამომხმარებლო ფასების შემცირებასთან დაკავშირებით კერძო სექტორთან დაწყებული დიალოგის შეფასებისას ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრმა მარიამ ქვრივიშვილმა განაცხადა,რომ შეხვედრები იყო ძალიან საინტერესო და ძალიან გულწრფელი.
1771224127
მარიამ ქვრივიშვილი: ჩვენთვის ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი გამოწვევაა, რომ დახლებზე ნაკლებად არის წარმოდგენილი ქართული ადგილობრივი პროდუქცია
ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის განცხადებით, ფასების შემცირებასთან დაკავშირებით დაწყებული პროცესის ფარგლებში გამოიკვეთა ერთი უმნიშვნელოვანესი გამოწვევაც, რომ დახლებზე ნაკლებად არის წარმოდგენილი  ქართული ადგილობრივი პროდუქცია.
1771224049
მარიამ ქვრივიშვილი: კერძო სექტორის განვითარების ხელშეწყობასთან ერთად, გვაქვს სოციალური პასუხისმგებლობა მოსახლეობის მიმართ და ამ ბალანსის დაცვას ემსახურება პროცესი, რომელიც ფასების შემცირებასთან დაკავშირებით მიმდინარეობს
„ქვეყანაში ბიზნესი თავისუფალია და ეს არის უმთავრესი, უმნიშვნელოვანესი საწყისი, რამაც, მათ შორის, უზრუნველყო საქართველოში ინვესტიციების ზრდა და უშუალოდ  ქვეყნის ეკონომიკის განვითარება. სწორედ ამ ღირებულებებიდან გამომდინარე, ძალიან დიდი სიფრთხილით ვეკიდებით თითოეულ იმ მიმართულებას და იმ საკითხს, რომელიც დიდი ზრუნვის საგანია ჩვენი ხელისუფლებისთვის, რადგან,ერთი მხრივ, სექტორის განვითარებასთან ერთად, რომლის უდიდესი ინტერესიც ჩვენ ქვეყანას გააჩნია, ასევე გვმართებს სოციალური პასუხისმგებლობა ჩვენი მოსახლეობის მიმართ და ამ სწორი ბალანსის დაცვას ემსახურება ის პროცესი, რომელიც დღეს მიმდინარეობს“ - განაცხადა ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრმა მარიამ ქვრივიშვილმა.