„ფორმულას“ ყოფილი გენერალური დირექტორის და თანადამფუძნებლის, ზუკა გუმბარიძის განცხადება.
ინფრასტრუქტურის სამინისტროს მუნიციპალური განვითარების ფონდმა მესტიასა და ცაგერში ტექნიკური საფეხბურთო ცენტრებისა და ხელოვნურსაფარიანი სტადიონების მშენებლობისთვის ტენდერი გამოაცხადა.
ჩვენი დიდი საზრუნავია ქვეყანაში წარმოების ხელშეწყობა და იმპორტზე დამოკიდებულების შემცირება. შესაბამისად, ეს არის ის ძირითადი მიმართულებები, რომლებიც ეკონომიკის განვითარების ბანკიდან დაიფარება“- ამის შესახებ მარიამ ქვრივიშვილმა განაცხადა.
ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის შეფასებით, იმისთვის, რომ სახელმწიფომ სწორი ინსტრუმენტები უზრუნველყოს კერძო სექტორისთვის, მათთან მუდმივი დიალოგი მიმდინარეობს, მათ შორის, ენერგეტიკის დარგთან. როგორც მარიამ ქვრივიშვილმა აღნიშნა, ამ დიალოგის ფარგლებში მოხდა სწორედ სახელმწიფოს მხრიდან უმნიშვნელოვანესი გადაწყვეტილების მიღება - მილიარდი ლარის ჯარიმის პატიება ენერგეტიკული სექტორისთვის. მინისტრმა კიდევ ერთელ ხაზგსმით აღნიშნა, რომ ეს არის პირობიანი პატიება, რაც იმას გულისხმობს, რომ თუ ვერ მოხდება დათქმულ, ახალ ვადაში პროექტის განხორციელება, ინვესტორს აღუდგება ნაპატიები ჯარიმა და დაეკისრება ახალი ჯარიმაც.
„დღეს ერთ-ერთი ყველაზე გამორჩეული სექტორი, როგორც საზრუნავი ჩვენი ქვეყნისთვის, არის ენერგეტიკა, რადგან ამ სექტორის სიძლიერე პირდაპირ გულისხმობს ჩვენი ქვეყნის სიძლიერეს, ენერგოდამოუკიდებლობასა და ენერგოუსაფრთხოებას. აქედან გამომდინარე, ჩვენი მთავარი მიზანია, რომ საქართველო თვითკმარი გახდეს ელექტროენერგიის გენერაციის თვალსაზრისით. ეკონომიკის სამინისტროში უკვე გვაქვს შემუშავებული სექტორის განვითარების 10-წლიანი ხედვა, რომელიც პასუხობს აღნიშნულ მთავარ ამოცანას და ღირებულებას“ - ამის შესახებ ეკონომიკის მინისტრმა მარიამ ქვრივიშვილმა განაცხადა.
ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის შეფასებით, საქართველოს ხელისუფლების ძალიან მნიშვნელოვან პრიორიტეტს ქვეყნის პოზიციონირების კიდევ უფრო მეტად გაძლიერება წარმოადგენს. როგორც მარიამ ქვრივიშვილმა აღნიშნა, საქართველოს აქვს შესაძლებლობა, მისი ადგილმდებარეობიდან გამომდინარე, იყოს კარგი პარტნიორი და დამაკავშირებელი აზიასა და ევროპას შორის.