„ფორმულას“ ყოფილი გენერალური დირექტორის და თანადამფუძნებლის, ზუკა გუმბარიძის განცხადება.
ინფრასტრუქტურის სამინისტროს მუნიციპალური განვითარების ფონდმა მესტიასა და ცაგერში ტექნიკური საფეხბურთო ცენტრებისა და ხელოვნურსაფარიანი სტადიონების მშენებლობისთვის ტენდერი გამოაცხადა.
ჩვენი დიდი საზრუნავია ქვეყანაში წარმოების ხელშეწყობა და იმპორტზე დამოკიდებულების შემცირება. შესაბამისად, ეს არის ის ძირითადი მიმართულებები, რომლებიც ეკონომიკის განვითარების ბანკიდან დაიფარება“- ამის შესახებ მარიამ ქვრივიშვილმა განაცხადა.
ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის შეფასებით, იმისთვის, რომ სახელმწიფომ სწორი ინსტრუმენტები უზრუნველყოს კერძო სექტორისთვის, მათთან მუდმივი დიალოგი მიმდინარეობს, მათ შორის, ენერგეტიკის დარგთან. როგორც მარიამ ქვრივიშვილმა აღნიშნა, ამ დიალოგის ფარგლებში მოხდა სწორედ სახელმწიფოს მხრიდან უმნიშვნელოვანესი გადაწყვეტილების მიღება - მილიარდი ლარის ჯარიმის პატიება ენერგეტიკული სექტორისთვის. მინისტრმა კიდევ ერთელ ხაზგსმით აღნიშნა, რომ ეს არის პირობიანი პატიება, რაც იმას გულისხმობს, რომ თუ ვერ მოხდება დათქმულ, ახალ ვადაში პროექტის განხორციელება, ინვესტორს აღუდგება ნაპატიები ჯარიმა და დაეკისრება ახალი ჯარიმაც.
„დღეს ერთ-ერთი ყველაზე გამორჩეული სექტორი, როგორც საზრუნავი ჩვენი ქვეყნისთვის, არის ენერგეტიკა, რადგან ამ სექტორის სიძლიერე პირდაპირ გულისხმობს ჩვენი ქვეყნის სიძლიერეს, ენერგოდამოუკიდებლობასა და ენერგოუსაფრთხოებას. აქედან გამომდინარე, ჩვენი მთავარი მიზანია, რომ საქართველო თვითკმარი გახდეს ელექტროენერგიის გენერაციის თვალსაზრისით. ეკონომიკის სამინისტროში უკვე გვაქვს შემუშავებული სექტორის განვითარების 10-წლიანი ხედვა, რომელიც პასუხობს აღნიშნულ მთავარ ამოცანას და ღირებულებას“ - ამის შესახებ ეკონომიკის მინისტრმა მარიამ ქვრივიშვილმა განაცხადა.
ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის შეფასებით, საქართველოს ხელისუფლების ძალიან მნიშვნელოვან პრიორიტეტს ქვეყნის პოზიციონირების კიდევ უფრო მეტად გაძლიერება წარმოადგენს. როგორც მარიამ ქვრივიშვილმა აღნიშნა, საქართველოს აქვს შესაძლებლობა, მისი ადგილმდებარეობიდან გამომდინარე, იყოს კარგი პარტნიორი და დამაკავშირებელი აზიასა და ევროპას შორის.
ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის განცხადებით, ფასების შემცირებასთან დაკავშირებით დაწყებული პროცესის ფარგლებში გამოიკვეთა ერთი უმნიშვნელოვანესი გამოწვევაც, რომ დახლებზე ნაკლებად არის წარმოდგენილი ქართული ადგილობრივი პროდუქცია.
1771224049
„ქვეყანაში ბიზნესი თავისუფალია და ეს არის უმთავრესი, უმნიშვნელოვანესი საწყისი, რამაც, მათ შორის, უზრუნველყო საქართველოში ინვესტიციების ზრდა და უშუალოდ ქვეყნის ეკონომიკის განვითარება. სწორედ ამ ღირებულებებიდან გამომდინარე, ძალიან დიდი სიფრთხილით ვეკიდებით თითოეულ იმ მიმართულებას და იმ საკითხს, რომელიც დიდი ზრუნვის საგანია ჩვენი ხელისუფლებისთვის, რადგან,ერთი მხრივ, სექტორის განვითარებასთან ერთად, რომლის უდიდესი ინტერესიც ჩვენ ქვეყანას გააჩნია, ასევე გვმართებს სოციალური პასუხისმგებლობა ჩვენი მოსახლეობის მიმართ და ამ სწორი ბალანსის დაცვას ემსახურება ის პროცესი, რომელიც დღეს მიმდინარეობს“ - განაცხადა ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრმა მარიამ ქვრივიშვილმა.
1771223929
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ინფორმაციით, გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტის შავი ზღვის დაცვის კონვენციური სამმართველოს თანამშრომლებმა, სასაზღვრო პოლიციის თანამშრომლებთან ერთად, შავი ზღვის დაბინძურების ფაქტი გამოავლინეს.
1771222206
„ჩვენი ეკონომიკური განვითარება, განსაკუთრებით ბოლო წლების განმავლობაში გამორჩეულია და ეკონომიკის ზრდის კუთხით საქართველო ლიდერია როგორც ევროპის, ისე რეგიონის ქვეყნებს შორის. 2021-2025 წლებში ჩვენი ქვეყნის ეკონომიკა, საშუალოდ, 9,3%-ით გაიზარდა და განსაკუთრებით სასიხარულოა, რომ თუ შევხედავთ პროგნოზებს, მათ შორის, სავალუტო ფონდის პროგნოზით, საქართველო უპირობო ლიდერია, რომელსაც საშუალოვადიან პერსპექტივაში ექნება ყველაზე მაღალი ეკონომიკური ზრდა - 5,1 პროცენტი“ - ამის შესახებ საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრმა მარიამ ქვრივიშვილმა განაცხადა.
1771221562
საქართველოს ძირითადი ვალდებულებები დენომინირებულია აშშ დოლარსა და ევროში, შესაბამისად, ქვეყნის სავალუტო რეზერვები ძირითადად ამ ვალუტებშია. ეროვნული ბანკი საერთაშორისო რეზერვების განთავსების კუთხით ყოველთვის სარგებლობს საერთაშორისოდ აღიარებული რეზერვების მართვის პრინციპებით, - ამის შესახებ სებ-ის ფინანსური ბაზრების დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა ალექსანდრე ხაზარაძემ განაცხადა.
1771064301
კორეის რესპუბლიკის წამყვანი დაბალბიუჯეტური ავიაკომპანია „T’way Air“-ი სეულსა და თბილისს შორის პირდაპირი არარეგულარული (ჩარტერული) ფრენების განხორციელებას გეგმავს.
1771063224
საქართველოს ფინანსთა სამინისტროს საგამოძიებო სამსახურის თანამშრომლებმა, ჩატარებული ოპერატიულ-სამძებრო ღონისძიებებისა და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, აქციზური მარკის გარეშე ალკოჰოლური პროდუქციის შენახვა-რეალიზაციის ფაქტზე, რუსეთის ფედერაციის მოქალაქე დააკავეს.
1771052224
პარტია „ხალხის ძალის“ აღმასრულებელი მდივანი გურამ მაჭარაშვილი სურსათის ფასების დაწევასთან დაკავშირებით საგამოძიებო კომისიის მუშაობას ეხმიანება. მისი თქმით, ქვეყანაში ფასების შემცირება ერთ-ერთი მთავარი გამოწვევაა და სახელმწიფომ უნდა უზრუნველყოს ბალანსი ბიზნესის მოგებასა და მოქალაქეების ინტერესებს შორის.
1771008890
„ჰაერის დაბინძურებით გამოწვეული გართულება შესაძლოა, არ გამოვლინდეს დღეს, თუმცა ხანგრძლივი ზემოქმედების შედეგად, შეიძლება, განვითარდეს მოზრდილებში გულ-სისხლძარღვთა სისტემის პათოლოგია, ფილტვის ქრონიკული დაავადება, სხვადასხვა ონკოლოგიური პათოლოგია“, - ამის შესახებ პედიატრმა თემურ მიქელაძემ განაცხადა.